Skip to main content
European Commission logo

Misja: przywróćmy przyrodę do wielkich miast

Misją dr geografii Iwony Zwierzchowskiej jest stworzenie zielonych obszarów na terenie Poznania przy wsparciu finansowania z UE oraz 30 partnerów z Europy i nie tylko.

English version

"Nie spodziewaliśmy się aż tylu korzyści"

Dr Zwierzchowska i jej zespół pracujący przy projekcie CONNECTING Nature działają ramię w ramię z władzami samorządowymi i przedszkolami, tworząc naturalne place zabaw dla małych dzieci.

Zaczynamy już odczuwać skutki zmian klimatycznych, a duże miasta i obszary zabudowane cierpią z powodu upałów szczególnie mocno. Drzewa i tereny zielone schładzają nasze miasta, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, a przy tym tworzą przestrzeń do integracji dla społeczności.

Naturalne place zabaw — jeśli powstają jako oddolne inicjatywy dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności — będą mieć ogromne oddziaływanie, jeśli będą szerzej powielane. 

Inwestując w badania i innowacje za pośrednictwem takich inicjatyw, inwestujemy w przyszłość Europy, przyczyniając się do budowania prężnych społeczeństw, których podstawą jest dobrobyt jednostek.

Miasta dla ludzi

Zielone place zabaw, na których wyposażenie jest instalowane obok naturalnych elementów ukształtowania terenu, takich jak piaszczyste wzgórza, owocujące krzewy, rabaty kwiatowe i ścieżki z pieńków to oparte na naturze rozwiązanie dla miast dążących do zwiększenia swojej odporności w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa oferują dzieciom przestrzeń do zabawy i edukacji przyrodniczej, pomagają w walce z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą upały i powodzie, a przy tym umożliwiają rozwój bioróżnorodności.

Agneszka Osipiuk, Specjalista ds. badań w zakresie przedsiębiorczości, "CONNECTING Nature” (Poznań, Polska)
Agneszka Osipiuk, Specjalista ds. badań w zakresie przedsiębiorczości, "CONNECTING Nature” (Poznań, Polska)

Pierwszy naturalny plac zabaw w Poznaniu stworzony przez przedszkola i administrację miasta we współpracy z architektami krajobrazu, nauczycielami, dziećmi i ekspertami w dziedzinie rozwoju dzieci, stanowił projekt pilotażowy dla naukowców, służący do zebrania informacji o jego wpływie na lokalną przestrzeń. Wykonując pomiary temperatury powietrza, odwzorowując zasięg terenowy oraz prowadząc ankiety wśród rodziców i uczniów, naukowcy wypracowali obraz metodologii tworzenia rozwiązań opartych o naturę oraz planowania sposobu ich wdrażania i promowania na pozostałych obszarach miasta.

Zespół dr Zwierzchowskiej odkrył, że dzieci w przedszkolach z naturalnymi placami zabaw przebywają na powietrzu dwukrotnie dłużej. Zielony plac zabaw to nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci uczęszczających do placówki, ale także korzyści dla okolicy. W niektórych przypadkach zielone place zabaw zostały częściowo otwarte dla sąsiadów, dzięki czemu więcej osób może korzystać z tej przestrzeni.

Naturalny plac zabaw dla dzieci zrealizowany w ramach projektu CONNECTING Nature w Poznaniu (Polska)
Naturalny plac zabaw dla dzieci zrealizowany w ramach projektu CONNECTING Nature w Poznaniu (Polska)

Miejskie przedszkola, których jest 264, są rozlokowane równomiernie w różnych dzielnicach miasta, dzięki czemu idealnie nadają się do rozpowszechnienia takich oaz na całym terenie miasta. W Poznaniu obszary zielone nie są równomiernie rozlokowane na terenie miasta, co oznacza, że mieszkańcy bardziej zabudowanego centrum mają mniejszy dostęp do korzyści z nich płynących.

Powielanie sukcesu

Lokalni mieszkańcy byli generalnie otwarci na tę inicjatywę, ale potrzebna była aktywna komunikacja o nowych ogrodach, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z nich. Konferencje, spotkania i udostępnianie informacji w Internecie okazały się być skuteczne w rozpowszechnieniu wieści i zaangażowaniu całej społeczności.

„Nie spodziewaliśmy się, że będzie aż tyle osób zainteresowanych tymi naturalnymi placami zabaw” — zauważa Agnieszka Osipiuk, która również współpracowała z dr Zwierzchowską. Rodzice świadomie decydują się na wysyłanie dzieci do przedszkoli z naturalnymi placami zabaw, a Rada Miasta do tego stopnia zainspirowała się pierwszymi ogrodami, że postanowiono wspierać, współfinansować i promować naturalne place zabaw również w innych dzielnicach.

Dr Zwierzchowska liczy, że miejskie ogrody będą nadal wyrastać jak grzyby po deszczu na jeszcze szerszą skalę. „Ważne jest, aby miasta tworzące naturalne rozwiązania dzieliły się dobrymi praktykami” — dodaje, wskazując, że współpraca z partnerami z Trinity College w Dublinie oraz Uniwersytetami A Coruña i East London była dużym wsparciem dzięki gromadzeniu wiedzy i wzajemnej nauce.

Wyniki mówią same za siebie: inwestowanie w badania i innowacje poprzez tego rodzaju inicjatywy to inwestycja w przyszłość Europy, pomoc w budowaniu rozwijających się społeczności, w których dobrostan ludzi jest priorytetem.

Nauka, badania i innowacyjność: nasz tajny sojusznik

Badania te są częścią działań UE na rzecz odkrywania nowych sposobów przygotowania się na zmiany klimatyczne, ochrony oceanów i zbiorników wodnych oraz zwalczania nowotworów. Wspólnie kraje Unii Europejskiej mogą działać bardziej skutecznie, pozyskując fundusze i specjalistyczną wiedzę z całego świata, koordynując działania międzynarodowe oraz czerpiąc korzyści z lokalnej wiedzy.

Dzięki unijnym inwestycjom międzynarodowa współpraca badawcza może podejmować wyzwania, które są zbyt duże dla poszczególnych krajów w pojedynkę.

Przyłącz się do misji naukowców na rzecz ochrony naszej planety i społeczności poprzez udostępnianie, polubienie i obserwowanie relacji z tagiem #ResearchImpactEU.

 

 

More info

English version

Mission Press Toolkit

Realizujemy wspólnie misję do 2030 roku!

Poznaj Europejską Wystawę Badań i Innowacji, na której prezentujemy konkretne rozwiązania najbardziej palących problemów, jakim stawiamy czoła.

 

Der deutsche Meeresbiologe Dr Tim Kiessling verfolgt die Mission, das wahre Ausmaß der Plastikverschmutzung in den Flüssen Europas aufzudecken. Dabei greift er auf die Hilfe durch EU-Finanzierung und von Schulkindern zurück.

Il professor Fabio Terribile, scienziato italiano esperto di suolo, è in missione per migliorarne la qualità con il supporto dei finanziamenti UE e di 19 partner in tutta Europa.

Le pédologue français Dr Antonio Bispo s’est donné pour mission d’accroître le stockage du carbone dans les sols agricoles, avec l’aide d’un financement de l’Union européenne et de 22 partenaires issus de 17 pays de tous les continents.

Dr. Monica Ardeleanu, economist de mediu român, este într-o misiune de a face ca locuințele și soluțiile de locuit din lume să fie mai ecologice, cu ajutorul fondurilor UE și a 17 organizații partenere din întreaga Europă și nu numai.

De missie van Gert Vervaet, een Belgische senior smart city-onderzoeker, is het verbeteren van de kwaliteit van het leven in de stad. Dat doet hij dankzij EU-middelen en een team van partners in heel Europa.

Weekly news alert
The best Horizon stories, delivered to your inbox